HemSamverkansprojektKalenderNyhetsbrevFöreslå samverkan!PublikationsbibliotekHälsoskyddsnätverketOm ossSök
Samverkansprojekt
Avfall
Avlopp, vatten och mark
Energi
Hälsoskydd
Kemikalier och olyckor
Kretslopp och resurshushållning
Livsmedel
Allergener i oförpackade livsmedel på restauranger och caféer
Dricksvattengrupp
Får du vad du betalar för? Redlighetskontroller 2019
Pressmeddelande, pressbilder och deltagande kommuner i Får du det du betalar för?
Informationskontroll av förpackade livsmedel
Livsmedelskontroll och riskklassificering
Mobila anläggningar och evenemang – informationsmaterial
Provtagningsplan livsmedel
Revisionsutbyte
Samverkansgrupp inom livsmedelskontrollen
Spårbarhet livsmedel
Metodik, juridik och planering
Miljöfarlig verksamhet
Utbildningar och seminarier

Pressmeddelande, pressbilder och deltagande kommuner i Får du det du betalar för?

14-17 maj 2019 besökte livsmedelsinspektörer från 18 kommuner inom Stockholms län, samt Nyköping, sammanlagt 199 restauranger och kaféer på temat Får du det du betalar för?

Pressmeddelandet från projektet finns här.
Pressbilder finns här!

Kontakt med deltagande kommuners miljökontor:
Danderyds kommun Lena Hellson lena.hellson@danderyd.se +46734612579
Ekerö kommun Ellen Steneryd ellen.steneryd@ekero.se +4636604211
Haninge kommun Susann Maijgren susann.maijgren@smohf.se +46730894075
Huddinge kommun Magnus Sjögren magnus.sjogren@huddinge.se +46767625244
Järfälla kommun Kristina Engström kristina.engstrom@jarfalla.se 0700026193
Nacka kommun Viktor Engström viktor.a.engstrom@nacka.se +46703418223
Nykvarns kommun Susanna Eriksson susanna.eriksson@nykvarn.se 0738562096
Nyköpings kommun Hasssan Almaghout hassan.almaghout@nykoping.se 0731493175
Sigtuna kommun Thorbjörn Johansson thorbjorn.johansson@sigtuna.se 073-661 04 45
Sollentuna kommun Emma Herelius emma.herelius@sollentuna.se +46739151402
Solna stad Mariell Ainestrand mariell.ainestrand@solna.se +46725833530
Stockholms stad Daniel Persson daniel.peter.persson@stockholm.se +46 850828758
Sundbybergs stad Kaarin Lindberg kaarin.lindberg@sundbyberg.se +46702274865
Södertälje kommun Åsa Almberg asa.almberg@sodertalje.se +46766483607
Tyresö kommun Susann Maijgren susann.maijgren@smohf.se +46730894075
Täby kommun Monica Lejon monica.lejon@srmh.se +46766446334
Upplands Väsby kommun Ghazi Alhindawi ghazi.alhindawi@upplandsvasby.se 08-59097407
Upplands-Bro kommun Kent Olsson kent.olsson@upplands-bro.se 073-4268394
Vallentuna kommun Haileselassie Yibrah haileselassie.yibrah@vallentuna.se 08-58785378

Uppdaterat 2019-05-27
Miljösamverkan Stockholms län
Provided by Webforum